En riktigt bra häxblandning

20 augusti 2022
[@title]

Fick nyligen frågan vilken sorts häxa jag väl är. En bra blandning skulle jag vilja säga. En naturhäxa, grön häxa, skogshäxa som har kontakten med den naturliga världen – kraft från blommor, örter, träd, fåglar och andra djur som springer, kryper, simmar eller krälar. Följer månens faser, solen, vinden och vädrets alla makter. En häxa som följer sina egna “lagar” – jag tar emot energier för att skapa harmoni och glädje i livet.

En sierska med sina kort, kanske också änglahäxa eftersom jag gärna använder mig av Änglatarot – korten med förbindelse till ärkeänglarna. Vid min distanshealing ber jag ärkeänglarna om hjälp att förmedla just det som personen behöver. Samtidigt använder jag rökelse, örter, kristaller och alltid levande ljus. Korten hjälper mig att fånga den stora bilden för att låta energierna gå på djupet.

Runor är ett annat sätt att spå för runorna är väldigt speciella. Speciella eftersom var och en av symbolerna frigör en egen kraft. Du kan till och med bära ett runtecken med dig som talisman. Till exempel Fehe som sägs ge ekonomisk trygghet och hjälpa dig med pengaproblem. När jag spår i runor använder jag inte rökelse, utan tänder på gammalt fornnordiskt vis torkade örter i små lerskålar.

En trollkvinna eller schamanka med sina magiska eldar och ritualer, skulle jag ibland också kalla mig. Brukar åkalla den keltiska gudinnan Brighid när jag arbetar med eldar [mest vintertid pga brandfaran], hon är gudinna för härdar och eldar och beskyddar helare. Hennes heliga eld underhölls av nitton jungfruprästinnor, den heliga flammans döttrar – vi får sköta elden själva så bäst att vara försiktig!

Blandningen av allt detta, har gjort mig till den jag är idag. Uppväxt och ungdom, där jag prövade mig fram bland lärdomar inom familjen. Med mor, mormor, farmor och farfar, som höll på med spådom och olika former av andlighet, blev det en hel del att välja på. De hade naturligtvis hämtat sitt från tidigare generationer. Så tillkommer för mig erfarenheten från flera främmande länder, där jag jobbat [som översättare/tolk] och utnyttjat fritiden för andligt arbete, eller bättre sagt – lärt mig mycket om andlig visdom.

Med trolldom och magiskt ljus från Laura

Senaste blogginlägg

När trollen dansar
27 oktober 2025
Trolldans i skogen när det blåser – så ser det ut när träden böjer sig i vinden. Brukar sitta på verandan och...
Spådom i regn
26 oktober 2025
Naturligtvis tänder jag en eld i regnet som skvalar ner i dammen. Har en skyddad plats under några höga tallar,...
Spådom och skönhet
23 oktober 2025
Under höstens lugna tid tar vi åter hand om skönheten. Nu vill vi förhoppningsvis pyssla om oss själva och må...
Mörka själar
19 oktober 2025
Nu är kvällarna mörka och långa. Själen längtar efter ro och våra energier vänder sig inåt. Jag tar fram en...
Halloween närmar sig
9 oktober 2025
Har just plockat in alla mina pumpor – som alltid har det blivit alldeles för många – inför kommande Halloween...

Alla blogginlägg

“Klokhetens bok”
5 december 2023
Har du en sådan? Det är boken där jag skriver upp mina drömmar, önskningar och planer för framtiden. En bok...
“Think twice”
12 september 2021
Tänk efter två gånger. Det är ett gott råd, för gjort är gjort. Det finns mycket du inte kan ta eller få...
“Önskan om evig ungdom”
21 november 2023
När åldersnojan biter till känns en önskans eld på skönhetens altare vara helt rätt. Det är skönt att bli...
1 Juli
1 juli 2021
Nu börjar årets andra halva. Den första halvan bara flög förbi, som i en dröm verkar det som. Alla...
31 oktober 2020
31 oktober 2020
Har redan skrivit om denna speciella dag i min andra blogg sierskansliv.se men vill kort nämna den här också....
Afternoon tea..
16 januari 2021
Engelsmännen är ju mästare på det där med teparty. Så här på vinter tycker jag att det är något...
Alla änglar runt omkring oss
5 oktober 2023
Inte bara ärkeänglar, även våra skyddsänglar och änglar i någon form av ljusenergi som finns runt oss, de är...
Alla är vi unika
21 juni 2021
Tillåt dig vara den människa du är. Säg “Jag tänker vara nöjd med mig själv”. En smart människa, typ modern...
Andas, andas in den nya dagen!
4 augusti 2022
Andas ut alla tvivel och allt som begränsar dig. Andas in mod och din fulla potential. Andas ut allt som står i...
Att dansa under fullmånen
2 maj 2023
Att dansa i fullmånens sken sägs ge speciella vibrationer till och från själens alla gömmor. “Knutar” löses...
Att leva i nuet
25 augusti 2021
Det betyder också att först och främst acceptera sig själv med små fel och brister. Inte grubbla över vilka...
Att sova gott
28 juni 2021
Nu på sommaren kan det vara extra svårt att somna när det är ljust nästan dygnet runt. Om vi dessutom är...
Blandade änglakort
22 april 2024
Så sitter jag där åter med korten i min hand. Vad säger änglarna såhär inför fullmånen. I Skorpionen den 24...
Bokens och kortens “själ”
2 september 2023
Ibland när man läser en bok, är det som om den hade en själ. Texten griper tag och man har svårt att sluta...
Bråda tider
10 augusti 2022
Bara ett par dagar kvar med den växande halvmånen. Månens dragningskraft är enorm dessa två dagar före...
Buddha…
19 november 2020
Förra gången skrev jag om lyckosymboler och avslutade med ett par ord om Buddha. En herre det finns mycket att...
0939-1147147
Ring nu!