
![[@title]](https://res.cloudinary.com/redhatholdings/image/fetch/w_900,h_519,c_fill,q_auto,f_auto/https://www.xn--spdom24-fxa.se/uploads/agent_blog_dev/nr-portalerna-stngs.jpg)
Några dagar till, sen stänger portalen efter både fullmåne och nymåne, som kom med eklipser = förmörkelser, först månförmörkelse under fullmånen, sedan solförmörkelse under nymånen. Båda i Jungfruns tecken, något som lovar en ordnad framtid och nystart för både kropp och själ. Särskilt hälsan är involverad och ska tas omhand. Rätt tid att pyssla om sig själv så där riktigt ordentligt.
Drömmer om tända ljus, ritualer och hemmaspa för skönheten inför en lång och mörk höst. En riktig bok i handen efter sommarens ljudböcker – för att hinna allt samtidigt. Nu gäller en kopp gott örtte och kanske något hembakat. Blåbärspaj med lite honung och myntate är en storfavorit. Inget går upp emot att skämma bort sig själv när hösten nalkas. Kaske Chakrahealing och lite spådom därtill. Nu vill vi veta vad som väntar.
Dagen och natten är nästan lika långa, men om ett par dagar tar mörkret över. För mig favoritårstiden med levande ljus och rökelse. Fortfarande doften i huset av alla insamlade bär, örter och svampar. Några ligger ännu på torkställningar och sprider sommardofter. Lugnet kommer så sakta, för nu fattas bara insamladet av nypon i massor och lite rönnbär för rönnbärskapris och dessutom mycket rönnbär att frysa in för några fåglar som gillar det under vintern.
Mot härliga tider!
























