Våren är här! Äntligen….

2 maj 2024
[@title]

Fantasin får vingar av all grönska, nu är den återigen här efter ett kort besök för ett par veckor sen, våren. Älskar den här tiden på året, som verkar vara fylld med magi. Våren sägs ju vara skönhetens tid, så det blir många magiska ritualer just för skönhet, inklusive skogsbad och dopp i den lilla sjön i närheten. Lite kallt ännu men nyttigt.

Svarttjärn heter den, min sjö,  och jag brukar dras dit för Hoodons magiska ljusritualer  när jag bränner 3 svarta ljus. Tänder ett, låter brinna ner en bit – tänder nästa med det första – det tredje med det andra. Sedan får de brinna ner samtidigt som jag upprepar mina spell mot ondska, ålderdom och svaghet. Medan det sista svarta ljuset brinner ner tänder jag ett stort, djupt rosa ljus, rullat i rosenblad och låter samtidigt rökelse med torkade, smulade röda blomblad från rosor brännas för skönhet.

Rökelsen har jag i en speciell skål av koppar, med tanke på att romarna trodde på att koppar kunde avvärja det onda och attrahera kärlek. Metallen koppar sägs också vara Afrodites metall, dvs Venus metall här hos oss. Koppar sägs också förstärka och optimera förbindelsen mellan den fysiska och den andliga kroppen. Den har fortfarande inte förlorat sin magiska kraft utan sägs kunna bota och lindra vissa sjukdomar som till exempel gikt.

Med ljus och kärlek

Senaste blogginlägg

När trollen dansar
27 oktober 2025
Trolldans i skogen när det blåser – så ser det ut när träden böjer sig i vinden. Brukar sitta på verandan och...
Spådom i regn
26 oktober 2025
Naturligtvis tänder jag en eld i regnet som skvalar ner i dammen. Har en skyddad plats under några höga tallar,...
Spådom och skönhet
23 oktober 2025
Under höstens lugna tid tar vi åter hand om skönheten. Nu vill vi förhoppningsvis pyssla om oss själva och må...
Mörka själar
19 oktober 2025
Nu är kvällarna mörka och långa. Själen längtar efter ro och våra energier vänder sig inåt. Jag tar fram en...
Halloween närmar sig
9 oktober 2025
Har just plockat in alla mina pumpor – som alltid har det blivit alldeles för många – inför kommande Halloween...

Alla blogginlägg

“Klokhetens bok”
5 december 2023
Har du en sådan? Det är boken där jag skriver upp mina drömmar, önskningar och planer för framtiden. En bok...
“Think twice”
12 september 2021
Tänk efter två gånger. Det är ett gott råd, för gjort är gjort. Det finns mycket du inte kan ta eller få...
“Önskan om evig ungdom”
21 november 2023
När åldersnojan biter till känns en önskans eld på skönhetens altare vara helt rätt. Det är skönt att bli...
1 Juli
1 juli 2021
Nu börjar årets andra halva. Den första halvan bara flög förbi, som i en dröm verkar det som. Alla...
31 oktober 2020
31 oktober 2020
Har redan skrivit om denna speciella dag i min andra blogg sierskansliv.se men vill kort nämna den här också....
Afternoon tea..
16 januari 2021
Engelsmännen är ju mästare på det där med teparty. Så här på vinter tycker jag att det är något...
Alla änglar runt omkring oss
5 oktober 2023
Inte bara ärkeänglar, även våra skyddsänglar och änglar i någon form av ljusenergi som finns runt oss, de är...
Alla är vi unika
21 juni 2021
Tillåt dig vara den människa du är. Säg “Jag tänker vara nöjd med mig själv”. En smart människa, typ modern...
Andas, andas in den nya dagen!
4 augusti 2022
Andas ut alla tvivel och allt som begränsar dig. Andas in mod och din fulla potential. Andas ut allt som står i...
Att dansa under fullmånen
2 maj 2023
Att dansa i fullmånens sken sägs ge speciella vibrationer till och från själens alla gömmor. “Knutar” löses...
Att leva i nuet
25 augusti 2021
Det betyder också att först och främst acceptera sig själv med små fel och brister. Inte grubbla över vilka...
Att sova gott
28 juni 2021
Nu på sommaren kan det vara extra svårt att somna när det är ljust nästan dygnet runt. Om vi dessutom är...
Blandade änglakort
22 april 2024
Så sitter jag där åter med korten i min hand. Vad säger änglarna såhär inför fullmånen. I Skorpionen den 24...
Bokens och kortens “själ”
2 september 2023
Ibland när man läser en bok, är det som om den hade en själ. Texten griper tag och man har svårt att sluta...
Bråda tider
10 augusti 2022
Bara ett par dagar kvar med den växande halvmånen. Månens dragningskraft är enorm dessa två dagar före...
Buddha…
19 november 2020
Förra gången skrev jag om lyckosymboler och avslutade med ett par ord om Buddha. En herre det finns mycket att...
0939-1147147
Ring nu!