
Spå i tarot
Det finns en mystik i att spå i tarot vare sig det är bakåt eller framåt i tiden. Få en spådom genom att spå i tarot
Förr i tiden var människor skrämda av spådomar och så kallade förbannelser. Det fanns väldigt mycket rädslor i ”allt ont som skulle kunna hända om man gav sig in i det”. I vår moderna tid ser det tack och lov annorlunda ut. Att spå i tarot är vanligt förekommande och många människor arbetar professionellt med detta. Man spår inte bara med kort, det finns väldigt många varianter på hur spådomar går till. En del känner, en del förnimmer medan andra ser och hör det som de ska förmedla till den som frågar.
Sådana förmågor kan man utveckla men man är ändå född med det, känner på sig saker och ting ofta utan att egentligen kunna förklara det. Att spå i tarot kan man lära sig genom att träna på att tyda korten och gärna då lära sig av någon som vet vad det handlar om. Det finns kurser i medial utveckling på alla sätt och vis och kurs på spå i tarot om man vill gå en sådan kurs kan det vara bra att ta reda på vad det är för kurs och hur den går till.
Det finns ingen medial kurs eller kurs om spå i tarot där det går att ”rätta fel”, som man gör i en vanlig skolklass till exempel. I en skolklass finns det såklart en lärare som kan rätta felen och så vidare, men i en medial kurs så kan olika elever göra samma uppgift på flera sätt eftersom allt är så individuellt. I en medial kurs så måste eleven själv komma på väldigt mycket på egen hand och det finns egentligen inga fel faktiskt. Oftast handlar det om blockeringar och tankemönster om man känner att det står stilla och att man liksom inte kommer vidare i sin utveckling. Det är oerhört viktigt att arbeta med tre saker samtidigt när det handlar om medial utveckling.
Medial vidare utveckling och personlig utveckling tillsammans med den känslomässiga intelligensen. Om man är nyfiken på den här typen av utveckling så kan man alltid börja med det lite lättsamt, som till exempel psykometri. Eleven får kanske ett foto i första steget och har i uppgift att utan hjälp från någon annan människa, få fram information från det fotot. Vid senare steg kanske eleven får ett foto i ett kuvert och ska få fram information utan att öppna det. Detta är bara ett litet exempel på någonting väldigt komplext och för många människor idag blir det ett kall till slut en livsuppgift att arbeta med och utveckla hela tiden på alla sätt och vis.
Att spå i tarot och lära sig den konsten kan vara en öppning till en helt ny värld. Man kan alltid utveckla sin mediala förmåga till det oändliga och hur man själv väljer att göra det handlar om vilka områden man tycker är mest intressanta. Det behöver absolut inte kosta en förmögenhet att utbilda sig till en medial vägledare. Man kan utveckla så himla mycket på egen hand och det gör man även på kurserna som finns inom detta.
För att uttrycka det enkelt så blir man med tiden expert inom det område som man brinner lite extra för. För att dra en parallell så krävs det väldigt många flygtimmar innan man blir en skicklig pilot och klarar de utmaningar som kommer hela tiden. Så vill du lära dig att spå i tarot så öva och öva.